Kategoria: Shpikje

IMG_20240126_170322
26/01/2024 nga Joer.al 0 Komente

Illyrian Pure Sport prezanton Illyrian TSX, makina e parë shqiptare realitet

Kompania “Arrera Automobili”, nxorri nga prodhimi super veturën të quajtur Illyrian Pure Sport, e cila ka një fuqi prej 840 kuaj fuqi.

“Pure Sport është dizajnuar nga i njëjti dizajner që ka dizajnuar Porsche 9RE, pikërisht Qendrim Thaçi.

Shpejtësia maksimale e kësaj makine arrin në 375 kilometra në orë.

early-photographers
21/09/2022 nga Joer.al 0 Komente

Kush e shpiku fotografinë?

Paraardhësi i fotografisë?

Teknologjia e aftë për të përjetësuar imazhe ka lindur gjatë shekullit të nëntëmbëdhjetë, por siç ndodh shpesh kur flasim për shpikje të mëdha, në shekujt e mëparshëm kishte tashmë mjete që ne mund të përcaktonim “paraardhësit” e aparatit fotografik së sotme. Ndër këto, më e përdorura ishte dhoma e zezë, një kuti e errët me një vrimë përmes së cilës kalonte drita për të projektuar një imazh të përmbysur në një mur të lehtë ose në anën e kundërt të kutisë.

Dhoma e zezë – e konceptuar që nga kohërat e lashta dhe mbi të cilën ka punuar edhe Leonardo da Vinci – është përdorur nga piktorët për të gjurmuar konturet e një objekti të projektuar në një sipërfaqe me saktësi më të madhe.

Kush e bëri fotografinë e parë?

Megjithatë, për të arritur te kamera e vërtetë, duhet të presim gjysmën e parë të shekullit të nëntëmbëdhjetë, kur në Francë gërshetohet entuziazmi artistik i kohës me mrekullitë e përparimit teknologjik. Në fakt, në atë kohë shkencëtarë, artistë apo entuziastë të thjeshtë filluan të studionin reagimet e disa materialeve në kontakt me ndriçimin e fortë, duke arritur të zbulonin se disa substanca – si nitrati i argjendit – ndryshonin dhe errësoheshin kur ekspozoheshin ndaj dritës. Kështu ndodhi që në vitin 1826, një litograf amator i quajtur Joseph Nicéphore Niépce (litografia është një teknikë e veçantë e printimit artistik) u përpoq të ekspozonte një pjatë kallaji të spërkatur me bitum në dritë në dhomën e tij të errët, duke arritur të impresiononte një imazh të mirëpërcaktuar në pjatë. e oborrit të shtëpisë tuaj, padyshim bardh e zi. Ishte fotografia e parë në histori!

fotografia e pare

Fotografia e parë në histori, e realizuar nga Joseph Nicéphore Niépce.
Kredite: Getty Images

Rezultati përfundimtar – i quajtur heliografi – ishte megjithatë ende rudimentar dhe kërkonte një proces shumë të gjatë, por për fat Niépce takoi një personazh tjetër vendimtar në historinë tonë vetëm një vit më vonë, Louis Jacques Mandé Daguerre, i njohur atëherë si piktor dhe skenograf i cili ishte megjithatë i fiksuar nga ideja për të kapur një imazh të projektuar përgjithmonë. Të dy, të bashkuar nga i njëjti qëllim, filluan të punojnë së bashku, të paktën deri në vdekjen e Niépce, i cili vdiq në 1933.

Shpikja e vërtetë e fotografisë

Prandaj Daguerre vazhdoi i vetëm të bënte eksperimente për të përmirësuar teknikën dhe në vitin 1935, pothuajse rastësisht, ai zbuloi se nëse një pllakë bakri e veshur me argjend e trajtuar me jod ekspozohej ndaj dritës, kalonte mbi avujt e merkurit dhe “laget” në kripë, në në fund të procesit ishte e mundur të fiksohej një imazh shumë i qartë në sipërfaqe. Ky proces i parë fotografik u quajt dagerotip dhe pas vitesh retushimi dhe rregullimesh, teknika iu prezantua komunitetit shkencor në atë 19 gusht 1839 fatale që revolucionarizoi historinë njerëzore përgjithmonë.

Në dekadat në vijim, kërkimet e novatorëve të tjerë – si britaniku Thomas Wedgwood dhe William Fox Talbot – e bënë këtë shpikje të jashtëzakonshme të përparojë gjithnjë e më shumë, duke futur fletë të trajtuara në atë mënyrë që ta bëjnë atë fotosensitive (d.m.th. të aftë për të reaguar ndaj dritës ) dhe duke e bërë atë fotografinë gjithnjë e më të shkathët dhe të shpejtë.

Dhe të mendosh se tani për të bërë një foto super të përcaktuar, mjafton të prekësh ekranin e smartfonëve tanë!

Burimi:.Focus Junior

computer-Colossus-Bletchley-Park-Buckinghamshire-England-Funding-1943
23/06/2022 nga Joer.al 0 Komente

Kush e shpiku kompjuterin e parë?

Kur u shpik kompjuteri i parë dhe nga kush?

Kompjuteri i parë elektronik dhe i programueshëm u quajt Colossus. Ai u shpik nga britanikët gjatë Luftës së Dytë Botërore për të deshifruar mesazhet sekrete të armiqve gjermanë. Ndihma e tij ishte e domosdoshme që aleatët të fitonin luftën.

Në fakt, ajo makinë ishte në gjendje të deshifronte 4000 mesazhe sekrete nga ushtritë e armikut çdo ditë.

NJË MAKINË SHUME TË FUQYSHME

As një ëndërr, të paktën kur krahasohet me kompjuterët e sotëm. Kolosi (i cili kushtonte miliona dhe kishte madhësinë e një apartamenti, nuk mund të përputhej as me fuqinë e një celulari modern (që kushton 50 mijë lekë dhe futet në xhep)!

Ky kompjuter i parë “valvul” (paraardhësit e mikroçipave që tani i bëjnë të gjitha pajisjet elektronike të funksionojnë) u konsiderua aq i rëndësishëm dhe sekret sa kryeministri britanik Winston Churchill, pas luftës, e kishte shkatërruar atë. Në të gjithë operacionin ai vendosi sekretin shtetëror (sekretin më sekret që ekziston), madje duke bërë që projektet e ndërtimit të digjen!

Historia se si u zhvillua projekti dhe shkencëtari brilant që e shpiku atë, Alan Turing, tregohet në një film të bukur të vitit 2014, “The Imitation Game”.

Në vitin 2007 Colossus u rindërtua me besnikëri në të njëjtin vend ku u përdor, në Bletchley Park, një vendndodhje në veri të Londrës midis universiteteve të Oksfordit dhe Kembrixhit (shihni në videon më poshtë).

mikrofon-sm58-shure
13/06/2022 nga Joer.al 0 Komente

Historia e mikrofonit SHURE Studio Model 58 ose ndryshe SM58

Por i gjithë ky mikrofon që duket paksa si akullore, po të pyesësh ndonjë inxhinier zëri, do të të thotë se është një lloj bombe atomike dhe ndoshta do të ishte në gjendje të përballonte edhe një të tillë, sepse është vërtetë i fortë.  Epo, ndoshta nuk do ta besoni, si, nuk e besova, megjithatë, Shure është një klasë e vitit 1966, por gjëja interesante është historia e saj dhe ajo e markës që e prodhon. Babai i këtij objekti të vogël quhej Sidney Shure dhe gjatë fëmijërisë së tij ai ishte një nga ata radioamatorët e pasionuar. Po, tre u diplomuan dhe themeluan një kompani për shpërndarjen e pjesëve të radios. Kompania u ngrit pothuajse menjëherë dhe në 28, pasi vëllai i Sydney bashkohet me kompaninë, emri i kompanisë bëhet Shure Brothers Company. Kompani me 75 punonjës dhe një zyrë në Çikago. Gjithsesi, pas depresionit ekonomik të 29, fatkeqësisht gjërat ndryshojnë dhe madje shpejt. Në vitin 1930, Korporata Kombëtare e Transmetimeve operoi dy rrjete radio në Shtetet e Bashkuara, të cilave atë vit u shitën 13.5 milionë radio radio. Pra, brenda një viti nga radio nuk është më një treg për hobistët, por është një treg konsumi dhe rrjedhimisht kërkesa për pjesë të vetme për montim rrëzohet keq. Sydney dhe kompania e tij mund të ishin shembur bashkë me tregun, por ja, një goditje gjeniale sepse zoti Sydney Shure e kishte ndjerë atë që do të ndodhte.

Agimi i Radios ishte gjithashtu Agimi i epokës së mikrofonit, sepse dua të them nëse keni radio duhet të flisni për diçka për ta përdorur atë dhe kjo për të gjitha radiot, policinë, aviacionin e kështu me radhë. Një fakt tjetër i rëndësishëm është se në atë kohë nuk kishte prodhues të mëdhenj për mikrofona në SHBA, të gjithë më të mirët, vinin nga jashtë pothuajse ekskluzivisht nga Gjermania dhe kushtonin shumë para. Kështu Sidney dhe vëllai i tij u hodhën në prodhimin e mikrofonit të karbonit button dhe në vitin 32 krijuan mikrofonin e parë, që nuk kushton shumë dhe e prodhojnë në Amerikë, për më tepër një mikrofon fantastik, rezistent, i lehtë, i gjithanshëm. Vitin e ardhshëm ata prezantojnë gjithashtu mikrofonin e tyre të parë me kondensator të nivelit të lartë. VIP, modeli 40 i por revolucioni i vërtetë vjen në vitin 39, kur studiuesit Sciur shpërbëjnë tregun me modelin unitar Fifty five, mikrofoni i parë me një element me një drejtim në botë. Mikrofoni me një drejtim do të ishte paraardhësi i SM 58 tonë dhe është revolucionar sepse redukton shumë zhurmën e jashtme dhe prodhon reagime shumë të kufizuara.  Kjo e çoi kompaninë e zotit Shure në krye të prodhuesve më të rëndësishëm të mikrofonëve në botë dhe ndryshoi dukshëm historinë, sepse që nga ai moment të gjithë politikanët që iu drejtuan, turmave të mëdha do ta bënin këtë dhe këngëtarët e epokës.

Ernie Seeler, njeriu që qëndron pas zhvillimit të SM58, nuk i pëlqente rock and roll.

Ashtu si Crosby dhe Sinatra ishin ndër përfaqësuesit kryesorë të atij revolucioni. Fillimi i Luftës së Dytë Botërore në Evropë e ndihmoi kompaninë edhe më shumë, sepse papritmas mikrofonat gjermanë nuk ishin më në dispozicion. Dhe kështu mikrofoni Uniti Dain u bë mikrofoni i vetëm në Shtetet e Bashkuara. Dhe me të vërtetë çmimi prej 45 dollarësh gjithashtu  nuk i bëri shitjet shumë keq. Vitet që kalojnë, vazhdon të perfeksionojë mikrofonat e tyre për të përmbushur standardet gjithnjë e më të kërkuara të muzikantëve, veçanërisht edhe për të përballuar nivelet gjithnjë e më të larta të zërit në skena. Dhe së fundi në 65 Shure lançon SM57 që është një model shumë i gjithanshëm që mund të përdoret si për të përforcuar të folurit dhe të kënduarit, por edhe për instrumente muzikore. Dhe vitin e ardhshëm në 66 doli Studio Modeli 58 ose për miqtë SM58 që është bërë mikrofoni standard për këngëtarë të të gjitha zhanreve të muzikës popullore, veçanërisht rock, dhe është mikrofoni më i shitur në historinë e Shure. Gjëja qesharake është se të dy mikrofonët 57 dhe 58  kishin të dyja një rol shumë të rëndësishëm në rritjen e muzikës rock, por ato u projektuan nga një inxhinier që padyshim e urrente këtë zhanër. Megjithatë, inxhinierët e tingullit të grupeve të rock-ut në turne vunë re konstruksionin e fortë dhe tingullin e besueshëm të SM58 dhe e bënë atë mikrofonin e preferuar të grupeve kryesore të kohës. Në këtë pikë mund të themi dhe një mikrofon i përjetshëm, apo jo? Vite më vonë ai lëshon edhe beta 58, e cila është edhe më e saktë, kap edhe më shumë detaje, ndoshta është më pak e butë, por le të themi se në këtë nivel bëhet çështje shije.

tv.lura.televizion.vjeter
20/01/2022 nga Joer.al 0 Komente

Kush e shpiku televizionin?

Më 26 janar 1926, në Londër u bë demonstrimi i parë i një shpikjeje që do të ndryshonte botën: televizioni.

Më 26 janar 1926, 95 vjet më parë, askush nuk e mendonte se televizioni do të ndryshonte kaq shumë jetën tonë. Madje as shpikësi i saj, inxhinieri skocez John Logie Baird. Por le të shkojmë me radhë.

TELEVIZIONI: NJË IDE FUTURISTIKE

Historia e shpikjes së televizionit në fakt fillon në fund të viteve 1800, dy shekuj më parë! Pikërisht më 24 dhjetor 1883, falë një disku special të shpuar të shpikur nga gjermani Paul Gottlieb Nipkow.

Ishte një disk i thjeshtë plot vrima të renditur në një spirale që, duke rrotulluar, analizonte imazhet: në praktikë parimi bazë mbi të cilin bazohet televizori. Sistemi që shihet sot të bën të buzëqeshësh (është shumë rudimentar), megjithatë ishte shumë futurist për teknologjinë e kohës dhe nuk u ndërtua kurrë.

Kaluan 42 vjet. Derisa, pra, inxhinieri skocez John Logie Baird, më 25 mars 1925, nga qendra tregtare Selfridges në Londër demonstroi publikisht funksionimin e televizorit të tij. Ishte një sukses.

Pas disa muajsh, më 2 tetor 1925, u bë transmetimi i parë televiziv nga laboratori i Bairdit në dhomën tjetër. Imazhi i parë i transmetuar ishte fytyra e një lindjeje nga laboratori i Baird, William Taynton. Rreth tre muaj më vonë, më 26 janar 1926, shkencëtari skocez transmetoi fytyrën e partneres së tij Daisy Elizabeth Gandy nga dhoma në dhomë në prani të shtypit: TV lindi.

TV në Shqipëri:

Televizorët e parë filluan të hyjnë në Shqipëri në vitet 1960. Nga fundi i viteve 1960 televizorët filluan të shiten edhe në tregun e lirë. Pastaj më vonë shqipëria filloi të prodhojë TV në Uzinën e Durrësit.

2022-GMC-Hummer-EV-Truck-Left-
23/11/2021 nga Joer.al 0 Komente

Gjergji Shaska, shqiptari që është pjesë e projektimit të Hummer-it elektrik

Pozicioni i Gjegj Shaska  në General Motors është Electrification System Architect. Specialiteti i tij është në projektimin e Electric Powertrain, që përfshin Lithium-Ion bateri dhe transmisionin elektrik. Në një makinë të zakonshme, këto pjeseë janë Motori dhe Transmisioni. Gjergji është përgjegjës për sistemet e kontrollit dhe integrimit në makinë të baterisë dhe motorave elektrikë. Hamer EV ka një bateri prej 200 kWh, që me një karikim, ka një autonomi prej më shumë se 550 km. Gjithashtu ka dy motora elektrikë mbrapa dhe një përpara që së bashku i japin një fuqi prej 1000 hp. Hamer EV arrin shpejtesinë 0-100 km/orë në më pak se 3 sekonda. Është një makinë e mrekullueshme dhe ndihem shumë krenar që jam pjesë e grupit të inxhinierëve që e kanë projektuar. Vetë Presidenti i SHBA-së, Joe Biden,  ka bërë një xhiro me një veturë Hummer elektrik.

Në një intervistë të dhënë për media shqiptare, Gjergji ka dhënëmesazh për të rinjtë shqiptarë:

Nëse keni dëshirë të krijoni një të ardhme të suksesshme në Amerikë, mundësia më e mirë është shkollimi në degët e inxhinierisë elektronike dhe informatikës. E ardhmja është në teknologji dhe këto do të jenë degët më të kërkuara në të ardhmen në Amerikë

bicikleta-e-pare-shpikur
19/11/2021 nga Joer.al 0 Komente

Kush e shpiku biçikletën?

Në qershor të vitit 1817, doli një mjet me dy rrota që do të ndryshonte përgjithmonë botën e transportit (dhe më gjerë). Por cila është historia dyqindvjeçare e biçikletës?

Biçikleta është 204 vjeçe, në fakt në 2017-ën ajo ka shuar dyqind qirinjtë e parë dhe kështu feston një histori magjepsëse që ka ndryshuar vetë konceptin e udhëtimit në rrugë. Që nga dita kur u shpik, biçikleta është futur dalëngadalë në jetën tonë të përditshme, duke u bërë objekt i përdorimit të përbashkët në të gjitha vendet e botës.

Po kush është origjina?

Përfaqësimi i parë i një automjeti që i ngjan biçikletës moderne mund të gjurmohet, si gjithmonë kur përfshihen shpikjet, tek i madhi Leonardo Da Vinci.
Në një nga vizatimet e tij të vitit 1490 që gjendet në Codex Atlanticus, që ka një “makinë” me dy rrota, një bosht druri që i mban ato së bashku, një timon dhe një lloj zinxhiri që lidh pedalet me rrotën e pasme.

Si zakonisht, Leonardo e kishte parë mirë, por shpikja e një biçiklete të aftë për t’u përdorur nuk arriti deri në qershor 1817 falë baronit gjerman Karl von Drais.

Babai i biçikletës moderne!

Shpikja e Baronit u quajt Laufmachine (fjalë për fjalë: “makinë garash”). Në Francë, kjo biçikletë primitive u quajt, për nder të shpikësit të saj, “draisienne”. Në Itali, megjithatë, automjeti i ri u shfaq në Milano në 1819 me emrin draisina.

Biçikleta e parë në Shkodër, në qytetin e biçikletave.

Ishte viti 1907 kur konsulli i nderit i Suedisë në Shkodër, solli një biçikletë, por e pati mjaft të vështirë të pedalonte në Shkodër, sepse edhe vetë doganierët nuk e njihnin “atë soj hallati” siç e cilësonin asokohe. Por nëse asokohe pakkush e njihte biçikletën si mjet lëvizës, tanimë mund të thuhet se biçikleta është pjesë e pandarë e çdo familje shkodrane. Aq sa mund të thuhet se Shkodra lë pas dhe disa nga qytetet e Europës Perëndimore për frekuencën e përdorimit të biçikletës.